Przegląd planowanych imprez na wakacje 2010 r. w KRAKOWIE.

1. Śródmiejski Ośrodek Kultury - LAMELLI
2. Klub „KAZIMIERZ”
3. Klub „Strych”

4. Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”
5. Klub „Zaułek”
6. Piwnica pod Baranami

 Program – Lipiec/Sierpień 2010

Serdecznie zapraszamy na lipcowe wydarzenia kulturalne

• Krakowskie Miniatury Teatralne
• Lipiec z lekką muzą

KRAKOWSKIE MINIATURY TEATRALNE
wtorki i czwartki

5 VII, godz. 20.30, bilety 15 zł

PLENEROWY KONCERT INAUGURACYJNY FESTIWALU „KRAKOWSKIE MINIATURY TEATRALNE” NA MAŁYM RYNKU
Wykonanie: ZBIGNIEW WODECKI

Otwarcie festiwalu Krakowskich Miniatur Teatralnych. Widownia po raz kolejny zostanie przeniesiona na Mały Rynek, a sceną tradycyjnie już stanie się balkon Kamienicy Lamellich, w której swoją siedzibę ma Śródmiejski Ośrodek Kultury. Zapraszamy na koncert Zbigniewa Wodeckiego, który, jak przystało na kogoś, kto na co dzień tańczy z gwiazdami, uniesie nas i siebie jak najbliżej nieba. Nie tylko metaforycznie, za sprawą pięknych piosenek, lecz i wysokości sceny, oderwanej przecież od ziemi. Owa „scena” usytuowana jest w samym sercu Małego Rynku. Zatem w pięknym otoczeniu, niczym niezmąconej urody kamieniczek okraszonych delikatnym światłem latarni, zabrzmią największe przeboje polskiej piosenki. Zaczniemy od Bacha, z utęsknieniem czekając na niejedną „Maję” czy „Izoldę”. Przybywajcie goście, przybywajcie Krakowianie, by posmakować naszego przysmaku muzycznego, „Wodeckiego pod rozgwieżdżonym niebem Krakowa”.

6 VII, godz. 19.00,
scena teatralna ŚOK, bilety 25zł
„KOBIETA PIERWOTNA”
Wykonanie: Hanna Śleszyńska
Reżyseria: Arkadiusz Jakubiak
Adaptacja: Cezary Harasimowicz
Na podstawie Sigitas Parulskis „Cavewoman – Kobieta jaskiniowa”

Studium kobiecej duszy. Rewelacyjna, zabawna sztuka jednego z czołowych litewskich pisarzy. Inteligentny głos w dyskusji o stosunkach damsko-męskich. W humorystyczny i lekki sposób traktuje poważne problemy. „Kobieta pierwotna” szuka odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy poszukiwanie ideału, zrozumienia drugiej połowy, to misja z góry skazana na porażkę? Pokazuje świat widziany oczami dojrzałej kobiety, która wie, czego chce i szuka szczęścia u boku faceta. Nie jest wybredna – szuka kogoś, przy kim mogłaby spokojnie zasnąć w nocy. Za pośrednictwem Śleszyńskiej, Parulskis w ironiczny sposób przedstawia kondycję współczesnego mężczyzny i jego wady. Monologi w wykonaniu Śleszyńskiej są trafne, uszczypliwe, szczere i pełne mocy, a sama artystka wydaje się być stworzona, by wypowiadać te słowa. Spektakl jest zabawny, nie wyczuwa się w nim oznak zgorzknienia, dzięki czemu relacje między bohaterami ogląda się z przyjemnością. „Kobieta pierwotna” nie tylko bawi przewrotnymi stwierdzeniami, lecz także zachęca do zadumy nad złożonością relacji międzyludzkich. Sztuka Parulskisa oferuje to, co oferują najdonioślejsze i najbardziej cenione przedstawienia teatralne, czyli śmiech przez łzy, inteligentne rozważania i kobiecą subtelność. Talent Śleszyńskiej przejawia się w naturalnej spontaniczności aktorki, która pozwala jej rewelacyjnie utrzymywać stały kontakt z publicznością i dawkować napięcie emocjonalne.

8 VII, godz. 19.00
scena teatralna ŚOK, bilety 25zł
„KSIĘGA HIOBA”
Wykonanie: Stanisława Celińska
Opracowanie muzyczne i akompzniament: Tomasz Bajerski
Przekład ze Starego Testamentu: Czesław Miłosz
Teksty Pieśni i Trenów: Jan Kochanowski
Poetycki recital w wykonaniu aktorki Stanisławy Celińskiej – „Księga Hioba” został oparty na Starym Testamencie, w tłumaczeniu Czesława Miłosza w połączeniu z Pieśniami i Trenami Jana Kochanowskiego. Opracowaniem muzycznym zajął się wybitny pianista – Tomasz Bajerski, który towarzyszy też aktorce przy fortepianie. Miłosz w swym przekładzie zachował charakterystyczną dla poezji hebrajskiej zasadę paralelizmu i werset biblijny. Jednak w tym miejscu rodzi się pewna wątpliwość. Ten sam styl wersetu stosuje Miłosz we wszystkich swoich przekładach poetyckich ksiąg biblijnych, choć przecież w oryginale są zauważalne pewne modyfikacje. „Księga Hioba”, której główny motyw stanowi ból niewinnie cierpiącego człowieka, składa się z krótkich stychów, których nie ma w przekładzie Miłosza. Marian Kucała, przypatrując się ilości czasowników w wersach, doszedł do wniosku, że tłumaczenie Miłosza jest zbudowane z krótkich zwięzłych wypowiedzi.
Spektakl Agencji Koncertowej Muzyka

13 VII, godz. 19.00
scena teatralna ŚOK, bilety 25zł
„Do Amsterdamu. Wieczór piosenek Jacquesa Brela”.
Wykonanie: Izabella Bukowska, Piotr Bajtlik, Wojciech Czerwiński
Zespół muzyczny: Urszula Borkowska (fortepian),
Klaudiusz Baran (akordeon), Konrad Kubicki (kontrabas)
Scenariusz i reżyseria: Adam Biernacki
Opracowanie muzyczne, aranżacje: Urszula Borkowska
Ruch sceniczny: Katarzyna Anna Małachowska
Współpraca: Anna Chmielarz
„Do Amsterdamu. Piosenki Jacquesa Brela” to spektakl muzyczny, który opowiada fabularną historię trojga bohaterów: kobiety – beznadziejnie oczekującej na powrót swojego ukochanego (Izabella Bukowska), księdza – wątpiącego w swoje powołanie (Piotr Bajtlik) oraz mężczyzny – nieporadnego rogacza (Wojciech Czerwiński). To właśnie oni decydują się porzucić dotychczasowe pełne rozczarowań życie i wyjechać do wymarzonego miasta wolności. Do Amsterdamu... gdzie w każdej z knajp czeka obrus wielki jak świat, a marynarze piją piwo i klną. „Do Amsterdamu...” to opowieść o podróży po autentyczność,
o próbie uwolnienia się od krępujących nas schematów, o otaczających nas absurdach. O tym, że warto ryzykować, choćby za cenę gorzkich rozczarowań. Bo Amsterdam to także miejsce, gdzie wolność prowadzi do zguby, a skrzydła rosną po to, by wzlecieć tam, „skąd się pluje na świat i na port Amsterdam”. Wśród wybranych piosenek J. Brela znalazły się utwory w tłumaczeniu: W. Młynarskiego, J. Menela, D. Wasilewskiego, J. Opalskiego, R. Kołakowskiego. Oprócz utworów mniej znanych usłyszymy i te najpopularniejsze: „Amsterdam”, „Walc na tysiąc pas”, „Nie opuszczaj mnie” w nowych aranżacjach.

15 VII, godz. 19.00
scena PWST, bilety 35 i 50zł
„BELFER”
Wykonanie: Wojciech Pszoniak
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska
Przekład: Bogusława Frosztęga
Jean-Pierre Dopagne „Belfer!” (Prof!)
Każdy pamięta hasła „Śmierć nauczycielom!”, „Dobry nauczyciel to martwy nauczyciel”,
„Nauczyciel twój wróg!”, każdy też pamięta chwilę opamiętania, moment refleksji, gdy poczucie buntu wobec szkoły i nauczycieli ustępuje nostalgii za młodością. Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. Jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży. Wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie „szkoła przetrwania”. Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię.
Konrad J. Zarębski

20 VII, godz. 19.00
scena teatralna ŚOK, bilety 20zł
„Ta Cisza To Ja”
Wykonanie: Jacek Kawalec
Reżyseria: Dariusz Szada-Borzyszkowski
Efekty specjalne: Maciej Pol
Muzyka: Maciej Mucha
Scenografia: Jarosław Perszko
Jan Jakub Należyty „Ta cisza to ja...”
Historia aktora alkoholika; opowieść o trzech nałogach; O nałogu alkoholowym, o nałogu aktorstwa i o nałogu miłości. O tym, że dwa pierwsze nałogi dotyczą niektórych, a ten trzeci dotyka każdego. O świecie, który się rozpadł, o czasie, który minął. O śmierci, którą aktor alkoholik obraził, o życiu, którego nie znosi. O tym, że był uznanym aktorem. O tym, że kochał i był kochany. O tym, że był. Dzisiaj spotkamy pół kloszarda z pół litrem. Dziś pilnuje samochodów, dziś nieproszony oprowadza wycieczki po Warszawie, śpiewa na ulicy i głośno wspomina swoją artystyczną przeszłość. Żeby zarobić. Resztki godności nie pozwalają mu żebrać. Jak każdy pijący alkoholik – nie umie kochać. I jak każdy alkoholik szuka miłości. I niszczy ją, kiedy ta się pojawi. I jak każdy aktor gra, nawet przed samym sobą, bo aktorem, tak jak alkoholikiem jest się do końca życia. A życie jest silniejsze od nałogu. Dlatego bohater, czy antybohater monodramu chce żyć.

22 VII, godz. 19.00
scena teatralna ŚOK, bilety 20zł
„MIRONCZARNIE”
Wykonanie: Anna Chodakowska i Cezary Kosiński
Adaptacja i reżyseria: Anna Chodakowska i Cezary Kosiński
Na zakończenie Krakowskich Miniatur Teatralnych zapraszamy na premierowy spektakl „Mironczarnie”, dedykowany Mironowi Białoszewskiemu w wykonaniu znakomitych polskich aktorów, Anny Chodakowskiej i Cezarego Kosińskiego. Anna Chodakowska karierę aktorską rozpoczęła w 1973 w Teatrze Narodowym. Tuż po dyplomie zaangażowana została do Teatru Narodowego przez Adama Hanuszkiewicza. Jej debiut w tytułowej roli Antygony wzbudził sensację. Później był nie mniej głośny ich wspólny spektakl „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Teatrowi Narodowemu pozostaje wierna do dziś. Zagrała w kilku znakomitych filmach, jak: „Bestia”, „Justyna”, „Krzyk”, „Widziadło”, „Dziewczęta z Nowolipek”, Medium”, „Zabij mnie glino”, „Co lubią tygrysy”.
Cezary Kosiński w roku 1995 roku ukończył warszawską PWST. Rok później Grzegorz Jarzyna obsadził go w roli Sidneya Price’a w spektaklu „Bzik tropikalny”, a następnie w roli Albina w „Magnetyzmie serca” wg Aleksandra Fredry. Do ważniejszych wcieleń teatralnych aktora należy tytułowa rola w „Księciu Myszkinie” inspirowanym „Idiotą” Fiodora Dostojewskiego. Na szczególną uwagę w dorobku Kosińskiego zasługuje rola Tadeusz Frei z „Długu” Krzysztofa Krauzego. Spektakl mroczny, czarny, wyjątkowy. Warto dodać, z udziałem dj’a, wychowanka Stowarzyszenia „U Siemachy”, który tym samym zadebiutuje na scenie teatralnej.

19 VII, godz. 18.00, scena teatralna ŚOK, wstęp wolny

KRAKOWSKIE MINIATURY TEATRALNE. SCENA OFF

Spektakl poetycko – muzyczny
„Dokąd idziesz, człowieku…”
W spektaklu występuje Agata Klimczak (PWST)
Reżyseria – Justyna Kryjak
Tekst – Marcin Urban
Muzyka – Barbara Leśniak
Aranżacje – Sebastian Bernatowicz

Spektakl: DOKĄD IDZIESZ CZŁOWIEKU jest poetycką próbą odpowiedzi na najważniejsze dla człowieka pytania o sens życia, o sposób na znalezienie szczęścia oraz o to, co przyniesie przyszłość. Oczywiście odpowiedzi na te pytania w istotny sposób zależą od tego, w jakim wieku jest osoba odpowiadająca. Dlatego kolejne piosenki prezentują punkt widzenia coraz starszych ludzi. Ludzie nastoletni z reguły nie myślą jeszcze o śmierci, natomiast w zupełnie naturalny sposób marzą o dorosłości i o wynikających z niej uprawnieniach. Następne dziesięciolecie za priorytet uznaje miłość i założenie rodziny, a kolejne to zazwyczaj czas intensywnego robienia kariery i zapewniania sobie oraz swoim dzieciom materialnego dobrobytu. Potem, kiedy dzieci dorastają i szukają sobie towarzystwa wśród rówieśników - wielu czterdziestolatków zdaje sobie sprawę z tego, że wszystko, co wcześniej było tak ważne w sferze emocjonalnej - nagle staje się nietrwałe i ulotne jak watr. Kolejne dziesięciolecie zmusza człowieka do pogodzenia się z myślą o tym, że zadyszka już nie pozwala szybko wspinać się po górach, a problemy ze zdrowiem stają się codziennością. Wreszcie nadchodzi pora na podsumowanie całego życia i wtedy staje się bardziej prawdopodobne znalezienie odpowiedzi na pytanie: DOKĄD IDZIESZ CZŁOWIEKU...?

LIPIEC Z LEKKĄ MUZĄ

Cykl koncertów współorganizowanych z Fundacją Pomocy Artystom „Czardasz”.
Gospodarzami wszystkich koncertów są Ewa Warta–Śmietana i Jacek Chodorowski.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w ŚOK-u.


9 VII, godz. 18.00
DARIUSZ PIETRZYKOWSKI
„Moje ulubione pieśni i arie w piętnastolecie działalności artystycznej”.
Przy fortepianie: Małgorzata Westrych

Dariusz Pietrzykowski urodził się w 1970 w Kępnie. Edukację wokalną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Kaliszu pod okiem Lidii Małachowicz, a następnie kontynuował ją w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie Jana Kunerta, którą ukończył z wyróżnieniem w 1995. W tym też roku otrzymał stypendium Fundacji Yamaha. Jest laureatem III nagrody w III Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (1994). Umiejętności wokalne poszerzał na kursie mistrzowskim u maestry Fedory Barbieri. Obecnie jest solistą występującym gościnnie w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Operze Krakowskiej, Operze Na Zamku w Szczecinie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje również z wieloma orkiestrami na terenie całej Polski. Dwukrotnie był zapraszany do udziału w Gali Operowej Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy (1994 i 2000). Brał udział w galowych przedstawieniach Napoju Miłosnego Donizettiego i Czarodziejskiego Fletu Mozarta w 2001 roku na deskach teatru Wielkiego w Łodzi u boku G. Bradlay. Artysta wystąpił w Turnieju Tenorów w Poznaniu i podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Na Turnieju Tenorów w Szczecinie w 2006 r. otrzymał nagrodę orkiestry dla najlepszego tenora. W 2007 roku śpiewał partię solową w balecie Harnasie K. Szymanowskiego podczas koncertu transmitowanego przez Polskie Radio w ramach sezonu koncertowego EBU pod batutą K. Korda. Współpracuje z takimi mistrzami batuty, jak: Mirosław J. Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Jose Maria Florencio Jr., Kazimierz Kord, Tadeusz Kozłowski, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Wojciech Michniewski, Eraldo Salmieri. Koncertował również za granicą podczas licznych podróży, m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Szwajcarii.

16 VII, godz. 18.00
BASIA STĘPNIAK-WILK
Program autorski „Obce kraje”
Artystce towarzyszy gitarzysta KRZYSZTOF CYRAN

Basia Stępniak–Wilk - śpiewająca autorka i kompozytorka, artystka kabaretowa; lublinianka mieszkająca na stałe w Krakowie. W 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś występuje. W latach 1995-97 współtworzyła m.in. wraz z Januszem Radkiem, Grzegorzem Halamą, Robertem Kasprzyckim, Szymonem Zychowiczem i Kamilem Śmiałkowskim formację "Zielone Szkiełko". W latach 2002-04 działała z Sebastianem L. Kudasem i Maćkiem Dancewiczem w literackiej Grupie Apokryficznej. Na imponującej liście nagród dla Basi i jej piosenek jest m.in. pierwsze miejsce i nagroda im. Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, a także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie sztuki estradowej. Płyta "Obce kraje" jest trzecim autorskim albumem Basi. Jej piosenki pojawiły się też na wielu płytach „składankowych” – m. in. „Loch Camelot - Wieczór Trzech Mędrców”, „Cytryna”, „Kraina Łagodności”, „Piosenki sercem pisane”. Teksty Basi znaleźć też można na innych płytach, w wykonaniu takich artystów jak m. in. Lidia Jazgar, Marek Bałata, Wojciech Brzeziński. Kryształowy głos, ambitne, wpadające w ucho melodie i świetnie napisane teksty sprawiły, że piosenki - “Bombonierka” (śpiewana wraz z Grzegorzem Turnauem) i “Słodka chwila zmian”, a także “Futerko”, “Bossa nova z Augustowa” (duet z Andrzejem Poniedzielskim) i “Wiośnie nie!” (duet z Wojciechem Mannem) znalazły się na wysokich miejscach ogólnopolskich i lokalnych list przebojów. Artystka wykonuje piosenki nie tylko autorskie, ale także z muzyką Olka Brzezińskiego, Marka Bazeli i Marcina Partyki. Podczas koncertów Basi towarzyszą: Krzysztof Cyran – gitara klasyczna, Marek Bazela – fortepian, Paweł Solecki – fagot, melodica, cajon, Michał Braszak – kontrabas, Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne. Ci znakomici muzycy pojawiają się w różnych “konstelacjach”, by opracowanie muzyczne zawsze było stosowne do przestrzeni spotkania ze słuchaczami. W każdą środę na antenie „Radia Kraków” piosenkarka prowadzi audycję “Muzyczna Bombonierka”. To prawdziwe okno na świat dla słuchaczy “piosenki z tekstem” i – dla jej twórców.

23 VII, godz. 18.00
Wieczór pieśni i arii „OD J. STRAUSSA DO K. WEILLA”
Ursula Rojek (Wiedeń) – sopran
Bożena Zawiślak-Dolny – mezzosopran
Przy fortepianie: Małgorzata Westrych

Bożena Zawiślak-Dolny - powszechnie uznana za najlepszą polską odtwórczynię partii tytułowej Carmen w operze Bizeta. Postać tę kreowała w teatrach operowych Krakowa, Bytomia, Łodzi, Gdańska, Szczecina i Warszawy. W 1995 roku jej rola Carmen w Operze Bałtyckiej uznana została za najlepszą kreację roku i nagrodzona nagrodą Wojewody Gdańskiego. Jest śpiewaczką wszechstronną, z powodzeniem śpiewa również w operetce i musicalu. Nieobcy jest jej również repertuar oratoryjno-kantatowy (Stabat Mater Pergolesiego i Szymanowskiego, Requiem Verdiego i Dworzaka, VIII Symfonia Mahlera, Czarodziejska miłość de Falli). Ogromny sukces przyniosło artystce wykonanie songów Kurta Weilla w przygotowywanym przez Operę Śląską spektaklu Zagraj mi melodię z dawnych lat. w rez. J . Opalskiego. Ostatni sukces tego gatunku to znakomita kreacja Aldonzy-Dulcynei w musicalu Człowiek z La Manchy M. Leigha, wystawionym w Łódzkim Teatrze Muzycznym i Operze Krakowskiej. Głośnym sukcesem Bożeny Zawiślak-Dolny była kreacja Romea w operze Belliniego Capuletti i Montecchi, przygotowanej w Krakowie pod kierownictwem wielkiego mistrza batuty Richarda Bonynga.

Gospodarzami wszystkich spotkań będą Ewa Warta–Śmietana i Jacek Chodorowski.
Wszystkie koncerty w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, Kraków, ul. Mikołajska 2. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w miejscu koncertów.

INNE

3 VII, godz. 18.00
Zapraszamy na kameralny WIECZÓR ORIENTALNY .
W programie - m.in.: pokaz tańca indyjskiego, tańca brzucha i flamenco.
Dla chętnych: możliwość wypożyczenia kostiumów i rekwizytów (woal, chusta,
wachlarz, kapelusz) do zdjęć (na miejscu). Wstęp – 5 zł., dzieci: gratis.

Galeria Lamelli: lipiec-sierpień 2010:

Ján Miškovič „Mišiak"
Wystawa fotografii

wernisaż: 12 lipca 2010, godz. 18.00
wystawa czynna do 23 sierpnia

Andrzej Stefaniuk
Nieznane piękno Rynku Głównego w Krakowie. Wystawa fotografii

Andrzej Stefaniuk – rodowity krakowianin, wychowanek Politechniki Krakowskiej. Przed kilkunastu laty uległ ciężkiemu wypadkowi, który pozbawił go pełnej sprawności. Spowodowało to konieczność podjęcia nowego stylu życia, w którym najistotniejszym momentem okazało się odkrycie zamiłowania do fotografii. Autor z wielką pasją podjął działalność na polu artystycznym, czego wynikiem było zorganizowanie od 1999 roku około trzydziestu wystaw indywidualnych. Początkowo wiodącym tematem twórczości było nieznane piękno Krakowa, Lwowa i Pragi, potem intrygujące dla autora stało się także portretowanie rzeźb znanych artystów. Istotnym wydarzeniem w działalności fotograficznej było zrealizowanie w 2003 roku wystawy.

wernisaż: 3 sierpnia 2010, godz. 18.00
wystawa czynna do 27 sierpnia


Galeria Lamelli Mini: lipiec-sierpień 2010:

Wystawa Studium Aranżacji Wnętrz organizowanego przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury

wernisaż: 24 czerwca 2010, godz. 18
wystawa czynna do 12 lipca

Podróż

kuratorki: Joanna Damaszko, Justyna Dobrowolska
autorzy fotografii: Irena Kiełb, Karolina Nosal, Paulina Drzał, Robert Kulig, Paulina Olechowska, Jakub Stefanowski

Podróż jest zmianą perspektywy, pozwala spojrzeć na zwykłe zjawiska w niezwykły sposób. Podróżując, obserwujemy rzeczy, ludzi, układy zjawisk. Stwarzamy w swojej świadomości obraz miejsca, staramy się zatrzymać w pamięci zapachy i kolory. Fotografia to sposób na zatrzymanie chwili, to cienka warstwa rzeczywistości uchwycona w niepowtarzalnym momencie. Pozwala wrócić do raz na zawsze opuszczonej rzeczywistości. Wystawa stanowi zbiór wspomnień ludzi, którzy swoją miłość do podróży dzielą z pasją fotografowania. Zapraszają nas do kolekcji własnych wspomnień i pozwalają spojrzeć na odwiedzone miejsca i spotkanych ludzi ze swojej osobistej perspektywy.

wernisaż: 15 lipca 2010, godz. 18
wystawa czynna do 27 sierpnia

Galeria Lamelli
Galeria Lamelli Mini
31-027 Kraków, ul. Mikołajska 2, II piętro
www.galeria.lamelli.com.pl, galeria@lamelli.com.pl
tel.(0048) 012 422 19 55

galeria otwarta od poniedziałku do piątku w godz.: 11-17
wstęp wolny


Klub „Strych”
ul. Masarska 14, 31-539 Kraków
tel.12 421 89 92
e-mail: KlubStrych@interia.pl

KLUB INTERNETOWY „STRYCH”
czynny: poniedziałek – czwartek 15.00 – 21.00
piątek 13.00 – 20.00

KRAKOWSKI KLUB KOMIKSU
porady dla tworzących komiksy
dyskusje o komiksach z innymi fanami
spotkania: poniedziałek godz. 19.00 – 21.30

KOŁO MANGA ANIME „YOKAI”
pokazy anime, co miesiąc program pokazów
przygotowanie programu i wspólne wyjazdy na konwenty i imprezy mangowe
spotkania: środa 18.00 – 21.30

KOŁO GIER STRATEGICZNYCH
rozgrywanie bitew, kampanii i specjalnych scenariuszy klubowych do Warhammera,
Main Panzera, Warmachine:Hordes, De Bellis Antiquitatis
dysponujemy gotowymi stołami do gry, szerokim asortymentem makiet i akcesoriami modelarskimi
spotkania: poniedziałek, czwartek godz. 16.00 – 21.30

KOŁO GIER PLANSZOWYCH
rozgrywki we współczesne gry planszowe: negocjacyjne, familijne, ekonomiczne, strategiczne,
historyczne spotkania: wtorek godz. 15.00 – 21.30, piątek godz. 15.00 – 21.00

IMPREZY:

5,7,12,14.VII.godz.12:00-15:00 Spotkania z grami planszowymi dla dzieci (od ośmiu lat)
6.VII.godz.12:00 Indywidualny turniej gry komputerowej
Warcraft : Frozen Throne
8.VII.godz.12:00 Drużynowy turniej gry komputerowej
„Counter Strike” na planszy „West-wood”
13.VII.godz.12:00 Indywidualny turniej gry komputerowej
„Counter Strike” na planszy „Aim-map”
15.VII.godz.12:00 Drużynowy turniej gry komputerowej
„Counter Strike” na planszy „Dust”

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1
31-011 Kraków
tel. kom. 516134441
e-mail: grpotoczek@lamelli.com.pl

5.VII, godz.19.00
Bogdan Mielczarek - „Abstrakcje i kolor” - oleje, tempery, akryl – wernisaż, Wystawa potrwa do 31 lipca
Bogdan Mielczarek ur.1955 w Łodzi, studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki - dyplom 1982r. Liczne wystawy zbiorowe. Wystawa indywidualna : Wuppertal (Niemcy) Kunst&Design Galerie 1998 r.
Dzieła w zbiorach wielu galerii i osób prywatnych w całej Europie.
Wystawa „Abstrakcje i kolor” – oleje, tempery, akryl - ukazuje znakomitą technikę plastyczną i różnorodne możliwości artysty. Artysta przeciwstawia się w swoich dziełach, wszelkiemu odtwarzaniu a nawet sugerowaniu rzeczywistości przedmiotowej. Nie akcentuje on „czystej formy”, bo sztuka jego nie jest wyzbyta przekazu treściowego. Działa ona jednak nie przez odtwarzanie motywów wybranych z otaczającej rzeczywistości, ale posługuje się układami linii, form i barw, pojętymi jako najogólniejszy system znaków. Artysta nie interesuje się bowiem konkretnymi fragmentami natury czy epizodami z życia ale w swoich dziełach ukazuje uniwersalne problemy ludzkie; filozoficzne i emocjonalne.
Bogdan Mielczarek utrzymuje za Kandinsky'm, że sztuka ma wartość tylko wtedy, gdy powstaje z „konieczności wewnętrznej”. Mielczarek w swoich dziełach formy geometryczne traktuje jako nośniki treści wewnętrznej, podobnie i barwy. Pomiędzy kolorem i formą zachodzi stały stosunek, kolor może jedną formę podkreślić, inną przytłumić. W dziełach Mielczarka ostre kolory działają jeszcze silniej w ostrych formach (np. kolor żółty w trójkącie). Ponieważ liczba kolorów i form jest nieskończenie wielka, nieskończenie wielkie są również możliwości ich zestawień a jednocześnie nieskończenie różne jest ich oddziaływanie i odbieranie.
Dlatego życzymy państwu przy oglądaniu dzieł Bogdana Mielczarka wielu indywidualnych wrażeń oraz doszukaniu się w nich własnych przeżyć.

29 VII, godz.18.00
Koncert w wykonaniu szwajcarskich muzyków „Sante Quartet”.
Santé Quartet
Kwartet smyczkowy Santé to czterech muzyków z różnych zakątków Europy. Wspólnota kultur, tradycji, doświadczeń i pasji.
W jego repertuarze znajdują się utwory mistrzów Baroku i Klasycyzmu, muzyczne rarytasy z Chin i Armenii, utwory Milesa Daviesa, Mendelssohna, Griega, Xenakisa, Glassa i wielu innych kompozytorów. Występy kwartetu przyjmowane są entuzjastycznie przez publiczność i krytyków w całej Europie.
Z uznaniem spotyka się zarówno mistrzowskie wykonanie jak i elementy teatralne oraz improwizacje.
Mateusz Szczepkowski, Primarius
Absolwent Akademii Muzycznej im.F.Chopina w Warszawie. Studia kontynuował w Zürcher Hochschule der Kunste w klasie Prof. Rudolfa Koelmana, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 2006 roku. Laureat wielu konkursów muzycznych. Jako solista i kameralista występował w m.in. Tonhalle Zürich, Berlin Philharmonie czy Royal Concertgebouw w Amsterdamie. Koncertował z takimi zespołami jak Collegium Novum Zurich, Zürcher Kammerorchester, Ensemble Tzara, Fiacorda Octett i Musikkollegium Winterthur. Od 2006 roku jest asystentem Prof.Rudolfa Koelmana w Zürcher Hochschule der Kunste.
Sophia de Jong, II skrzypce
Studiowała w Amsterdamie i Tilburgu w klasie Katy Sébestyen, a następnie kontynuowała edukacje muzyczna w Winterthur u Prof. Rudolfa Koelmana.
Grała między innymi z „Archipel Trio”.Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Konservatorium Winterthur, realizując liczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Matthijs Bunschoten, Altówka
Związany z licznymi kameralnymi zespołami grającymi muzykę współczesną. Współpracował z kompozytorami takimi jak Iannis Xenakis czy Morton Feldman. Gra również w TaG Ensemble, Stephan Kurmann Strings Jazz Band i Musikkollegium Winterthur. Od 2009 roku jest odpowiedzialny za produkcje edukacyjnych koncertów dla młodzieży w Musikkollegium Winterthur
Avraam Donoukaras, Wiolonczela
Absolwent Państwowego Konserwatorium w Thessalonikach w klasie Prof.Polyzoides, gdzie uzyskał dyplom z najwyższym wyróżnieniem. W latach 2001-2007 był studentem Prof. Nikolausa Trieba w Düsseldorfie. Od 2007 roku studiuje podyplomowo pod okiem Prof. Raphaela Wallfisha na zurychskiej Hochschule der Kunste. Przez wiele lat był członkiem kwartetu New Thessaloniki, z którym koncertował w Grecji i Niemczech. Obecnie gra w ZHdK Strings Orchestra prowadzonym przez Prof. Rudolfa Koelmana.

6, 8, 13,15,20,22,27,29 VII, godz.18.15
3 5 10 12 17 19 24 26 31 VIII, godz.18.15
11, 18, 25 VII, godz.12.15
1, 8,15,22,29 VII, godz.12.15
Koncerty chopinowskie. Wstęp wolny.

Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”
ul. Dobrego Pasterza 6, 31-416 Kraków
tel. 12 411 61 16, e-mail: klubmw@poczta.onet.pl
Klub czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 - 21.00

21 VII, godz. 14.00
Dom Pogodnej Jesieni ul. Nad Sudołem
Koncert wakacyjny
Wstęp wolny
22 VII, godz. 19.00
Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”
Wakacje z lekką muzą (I)
Julia Kijan – śpiew
Krzysztof Włodarczyk - saksofon
Wstęp wolny
12 VIII, godz. 19.00
Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”
Wakacyjny Salon Dettloffów
Wstęp wolny
19 VIII, godz. 19.00
Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”
Wakacje z lekką muzą (II)
Kornelia Wojnarowska – śpiew
Janusz Kaniewski - gitara
Wstęp wolny

KLUB „KAZIMIERZ”
ul. Krakowska 13, 31-062 Kraków, tel. 12 421 57 86
e-mail: klub.kazimierz@op.pl

1 – 31 VII, godz. 14.00 – 19.00
„ Tajemnice Starego Miasta” – wystawa fotografii Jacka Balcewicza, zrealizowana we współpracy z Radą Dzielnicy I
Jacek Balcewicz jest postacią znaną na krakowskim Kazimierzu. Wiele o nim pisze, fotografuje co tylko się da, udziela się społecznie. Jak najbardziej naturalne jest więc to, że dzięki Klubowi „Kazimierz” i unikatowemu, fotograficznemu dorobkowi Autora zrodził się projekt „Tajemnice Starego Miasta”, który zdecydowała się finansowo wesprzeć Rada Dzielnicy I. Jego efektem seria absolutnie unikatowych fotografii, dokumentujących oblicza centrum Krakowa, do których wielu dokumentalistów tej krakowskiej dzielnicy nie dotarło. Stare Miasto na tych fotografiach jest urzekająco piękne i odsłania tajemnice, o których nie wiedzieli nawet jego mieszkańcy. A że wszystkie zdjęcia Jacka Balcewicza pięknie oprawiono i powiększono, tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć. W Klubie Kazimierz będzie ją można oglądać do końca lipca.

1, 6, 7, 14,15, 16, 20,21,22, 27,28,29 VII – godz. 15.00 – 18.00
Wakacyjne warsztaty teatralne młodzieży, prowadzone przez Jolantę Gadaczek - Nowak

14 VII, godz. 19.00
„ Moja scena, mój talent” – warsztaty artystyczne prowadzone przez Agatę Rymarowicz i Tadeusza Kroka.

20 VII, godz. 18.00
Turniej klubowy Krakowskiego Klubu Szaradzistów, przygotowany przez Jerzego Buczka

ZAJĘCIA STAŁE:
Klub Brydżowy – wtorek – piątek 13.30 – 20.30
Klub Szachowy – wtorek – piątek 13.30 – 20.30
Klub Seniora - wtorek – piątek 13.30 – 20.30
Klub Szaradzistów Krakowskich „AGORA” – wtorek, godz. 18.00
Warsztaty teatralne ( Dzieci Kazimierza) – środy, czwartki, godz.13.30 – 15.00
Warsztaty teatralne młodzieży – piątek, godz. 17.30 – 19.00
Biblioteka – poniedziałek – piątek, godz. 16.00 – 18.00

Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych
„Piwnica pod Baranami”
ul. Św. Tomasza 26,
tel. 12 421 25 00
e-mail: micek@poczta.neostrada.pl


XV JUBILEUSZOWY LETNI FESTIWAL JAZZOWY
W PIWNICY POD BARANAMI
KRAKÓW, 4 lipca - 18 sierpnia 2010
200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina
4 VII
Niedziela Nowoorleańska
17 VII, godz.19.00
NOC JAZZU 2010 Mały Rynek
Jan Ptaszyn Wroblewski Sextet, Chopin Warsaw Paris Jazz Quintet & Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Jan Ptaszyn Wroblewski Sextet, International Polish Jazz Group "Chopin & Jazz" - J.Jarczyk/A.Olejniczak/D.Oleszkiewicz/J.Stefanski, Marek Bałata Band & Orkiestra Akademii Beethovenowskiej - Chopin Project
Klub Rotunda godz.22.00
40.lecie grupy "Laboratorium"+ goście
Koncerty Nocne od godz. 22.00
kluby Harris, Piec Art, Piwnica pod Baranami, U Muniaka, Alchemia i Drukarnia
1 VIII, godz. 20.00
Markus Stockhausen & Władysław „Andzik“ Sendecki, Centrum Manggha
12 VIII, godz. 19.00
HERZOG RECORDS prezentuje w Radio Kraków: Jessica Gall-Herzog Records, Studnitzky Trio –Herzog Records, “Nighthawks”-Herzog Records
18 VIII, godz. 20.00
Opera krakowska - Koncert Finałowy
BOBBY MCFERRIN & NDR BIG BAND - Chopin Project
5 VII – 17 VIII, godz. 20.00
Koncerty w Piwnicy pod Baranami
(program koncertów na stronie www.cracjazz.com/pol)

Koncerty dodatkowe:
25 VII, godz. 11.00 - "Wiesław Wilczkiewicz Ensemble" Radio Kraków
4 VII –18 VIII - wystawa fotografii jazzowych Piotra Kłoska w kawiarni Visa-Vie.


Klub „KAZIMIERZ”
ul. Krakowska 13, 31-062 Kraków, tel. 012 421 57 86
www.kkazimierz.slowa.pl
e-mail: klub.kazimierz@op.pl

Klub „Strych”
ul. Masarska 14, 31-539 Kraków
tel. 012 4218992, e-mail: klubstrych@interia.pl


Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”
ul. Dobrego Pasterza 6, 31-416 Kraków
tel./faks 012 411 61 16, e-mail: klubmw@poczta.onet.pl

Klub czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-21.00

Klub „Zaułek”
ul. Poselska 9, 31-002 Kraków
tel. 012 422 10 89

Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych „Piwnica pod Baranami”
ul. św. Tomasza 26, tel. 012 421 25 00

Klub Dziennikarza „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1
31-011 Kraków


Informacje dzięki współpracy z :

Śródmiejski Ośrodek Kultury - LAMELLI
ul. Mikołajska 2

tel. 012 4220814, 012 4221955
fax 012 4311931
www.lamelli.com.pl - hosting netaX.pl
e-mail: lamelli@lamelli.com.pl

Dodaj "WAWEL" Do Twoich Ulubionych Stron !!!

Strona sponsorowana przez:

netaX.pl - www.netax.pl - hosting, strony www
Desu.com.pl - www.desu.com.pl - Sklep z myślą o Tobie !
Trident - www.trident.krakow.pl - Wybielanie zębów Kraków