[Allegro.pl - największy serwis aukcyjny w Polsce]




ZAPRASZAM na dwie wycieczki po :

PLANTACH KRAKOWSKICH

PODGÓRZU 


PLANTY KRAKOWSKIE to jeden z nielicznych w Europie parków miejskich założonych na obszarze średniowiecznego systemu obronnego. Są wśród ich ogrody piękne i nieraz bardzo oryginalne, Planty natomiast imponują swoim obszarem ca 20 ha) i konsekwentnym przebiegiem wzdłuż całej linii nie istniejących już w większości murów obronnych. Idąc wzdłuż Plant trudno sobie dziś wyobrazić, że jeszcze w początkach XIX wieku stary Kraków zamykały mury z gankami straży i strzelnicami, wzdłuż dzisiejszej pierwszej obwodnicy biegły wały ziemne i fosy - a dalej ciągnęła się luźna zabudowa jurydyk, ogrody i pola wsi podkrakowskich. Burzenie walących się murów i baszt rozpoczęli pod koniec XVIII w. okupujący miasto Austriacy, okres systematycznego niszczenia murów obronnych rozpoczął się w roku 1817, kiedy to w niedawno powstałej po kongresie wiedeńskim Rzeczypospolite j Krakowskiej wydane zostało „prawo względem domów walących się". W 1820 r. rozpoczęto rozbiórkę ratusza, w 1822 r. Senat Rzeczypospolitej Krakowskiej nakazuje zburzenie murów, w latach 1820-1830 dokonuje się całkowitego splantowania wałów i fos. W 1841 r. wyburzona została „szyja" łącząca Bramę Floriańską z Barbakanem. Tę, z dzisiejszego punktu widzenia, niszczycielską działalność można częściowo usprawiedliwić brakiem §środków na konserwację oraz koniecznością stworzenia warunków do rozwoju miasta. Dodać też trzeba, że w tamtych czasach nie było tak powszechne jak dzisiaj zrozumienie wartości zabytków, padły też mury i baszty niejednego ze starych miast europejskich.

Ocalenie zespołu murów obronnych Bramy Floriańskiej było zasługą profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Feliksa Radwańskiego (1756-1826); on również wraz z Florianem Straszewskim (1774-1847) podjął inicjatywę założenia na terenie splantowanych wałów i fos pasa zieleni o długości prawie 4 km. Splantowany teren obsadzono początkowo topolami włoskimi, które w ówczesnym krajobrazie Krakowa stanowiły charakterystyczny akcent. W 1871 r. utworzona została specjalna Komisja Plantacyjna, która rozpoczęła energiczną działalność porządkowania i upiększenia ;,Plantacyj". W miejsce schorzałych topoli włoskich wprowadzono różne gatunki drzew rodzimych - lipy, wiązy, kasztanowce, z czasem pojawiły się również drzewa i krzewy egzotyczne. Dość szybko odkryto, że Planty są doskonałym miejscem dla pomników i od 1874 roku, w którym stanął obelisk ku czci twórcy Plant, Floriana Straszewskiego (rzeźbiarz E, Stehlik), co parę lat wyrastał na tle drzew i krzewów nowy dowód pamięci i wdzięczności. Warto też wiedzieć, że już wtedy Planty miały oświetlenie gazowe, gazownia istniała bowiem w Krakowie od 1857 r., tak więc Planty rojące się od dzieci za dnia były również promenadą po zapadnięciu zmroku. Nie zapomniano także o zagospodarowaniu Plant: były więc kioski z napojami chłodzącymi, ogródki kawiarniane, a spacerowiczom w pobliżu obelisku Straszewskiego, w specjalnie na ten cel przeznaczonym „kółku" przygrywała orkiestra wojskowa. Od tamtych czasów Planty trochę zmieniły swój wygląd. Potrzeby komunikacji miejskiej okroiły nieco ich powierzchnię, poznikały kamienne ławy i składane krzesełka, nie ma już stylizowanych i pełnych wdzięku kiosków drewnianych- lecz po dawnemu na Plantach królują, dzieci, spotykają się starzy krakowianie, a w okolicy Uniwersytetu uczą się studenci. Tak samo też, jak dawniej, zielona promenada prowadzi z obu stron wprost do stóp wzgórza wawelskiego, które oglądane z Plant jest godną zapłatą za trudy wędrówki.

TRASA ZWIEDZANIA

Spacer Plantami to nie tylko miła przechadzka wśród zieleni - jest to bardzo interesująca trasa turystyczna, przy której napotykamy co krok obiekty warte obejrzenia i dokładnego zapoznania się z ich historią, dlatego też radzimy zabrać na spacer obszerniejszy przewodnik po mieście Krakowie. Tu ograniczymy się do bardzo zwięzłej informacji o niektórych ciekawszych obiektach.

Zespół murów obronnych ocalonych przez F. Radwańskiego. O jego zasługach mówi tablica umieszczona na wewnętrznej stronie murów obok Baszty Pasamoników (XV w.) odznaczającej się ozdobnym układem cegły oraz półokrągłym trzonem górnej części baszty. Z tego miejsca oglądamy także Teatr im. J. Słowackiego zbudowany w latach 1891-1893 przez arch. J. Zawieyskiego. Centrum zespołu murów stanowi Brama Floriańska, dawna główna brama miejska, jedyna ocalała z siedmiu bram, zbudowana ok. 1300 r. w Baszcie Kuśnierzy. 1`7ad Bramą Orzeł Polski wg projektu J. Matejki. Na wprost Bramy Barbakan (XV w.), zwany też „Rondlem", otoczony fosą, nad którą przebiega mostek w miejsce nie istniejącego mostu zwodzonego. Na skraju Plant wznosi się pomnik, otoczony grobami oficerów Armii Czerwonej, którzy polegli w walce o wyzwolenie Krakowa w 1945 r. W głębi Placu J. Matejki widać monumentalny Pomnik Grunwaldzki, odbudowany w 1976 r. Fundatorem pomnika wzniesionego w 1910 r. był I. Paderewski.

Na prawo od Bramy Floriańskiej Baszta Stolarska (XV w.) i Arsenał Miejski (XVI w.). Ostatnim fragmentem murów jest Baszta Ciesielska (XV w.).

Nad sadzawką widać pomnik poety Bohdana Zaleskicgo, wykonany w 1886 r. przez P. Welońskiego. Za ul. Sławkowską na wzniesieniu pomnik pary królewskiej - Władysława Jagiełły i Jadwigi, ufundowany w 1886, wykonany przez O. Sosnowskiego. W otwartej alejce widać przy ul. Basztowej gmach tzw. „Florianki" - z końca XIX w. wspólne dzieło architektów T. Stryjeńskiego i T. Prylińskiego - niegdyś siedziba Towarzystwa Ubezpieczeń.

Następny pomnik - Lilli Wenedy - dzieło A. Dauna z 1889 r. Mijamy ukryty za murami klasztor 00. Reformatów (XVII w.) i dochodzimy do pomnika Artura Grottgera malarza patrioty. Pomnik wykonał W. Szymanowski. autor znanego pomnika Szopena w Warszawie. Za drzewami widać Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych zbudowany w 1891 r. wg projektu F. Mączyńskiego, fryz projektował J. Malczewski. Naprzeciwko nowoczesny Pawilon Wystawowy BWA (proj. przez K. Różyską).

Kościół św. Anny - zabytek klasy „0" z XVII w, od czasów Władysława Jagiełły kolegiata uniwersytecka, naprzeciwko Collegium Nowodworskiego (XVIII w.),budynek najstarszej polskiej szkoły średniej, obecnie siedziba władz Akademii Medycznej.

Pomnik Mikołaja Kopernika - dzieło C. Godebskiego przed budynkiem neogotyckiego Collegium Physicum, obok Collegium Novum, siedziba władz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przy skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego Gmach Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego, na lewo Pałac Biskupi.

Ostatni przed Wawelem pomnik to „Grażyna" - postać z poematu A. Mickiewicza - dzieło A. Dauna z 1889 r. Mijając dawny klasztor, a następnie więzienie śW. Michała (obecnie Muzeum Archeologiczne) dochodzimy do stóp Wawelu. Widać stąd skrzydło północne Zamku i Katedrę. Od strony południowej oglądamy Kurzą Stopkę, loggię widokową, drogę południową na wzgórze i baszty - Senatorską i Sandomierską.

Następny odcinek Plant jest ubogi w zabytki, pamiętać należy, że były tu dawniej tereny podmokłe i niezabudowane, stąd brak starej zabudowy. Przy ul. Dominikańskiej widać przy Plantach zabytkowe klasztory - S. Bernardynek (XVI-XVII w.) i 00. Dominikanów (XIII w.) - ten drugi szczególnie piękny. Za skrzyżowaniem przy ul. Wielopole Poczta Główna, gdzie już od 1906 r. czynna jest centrala telefoniczna, w głębi Pałac Prasy (1922 r.). Za Pocztą Główną budynek Straży Pożarnej zbudowany wg projektu M. Moraczewskiego w 1879 r.

Na narożniku ul. Mikołajskiej interesujący klasztor PP. Dominikanek „Na Gródku" - zbudowany w XVII w, na miejscu dawnego gródka obronnego z czasów Władysława Łokietka. W murze od strony Plant zarys bramy gotyckiej. Z tego miejsca oglądamy gotycki Kościół Św. Krzyża (XIV w.), Plac Św. Ducha i ponownie Teatr im. J. Słowackiego od strony południowej.

Jesteśmy już w pobliżu Dworca Głównego PKP, dokąd prowadzi z Plant przejście podziemne. Naszą trasę zakończymy jednak na Plantach pod obeliskiem Floriana Straszewskiego, by poświęcić chwilę zadumy „głównemu uczestnikowi w założeniu Plantacyj, któremu wdzięcznej pamięci zasług około założenia i utrzymania tych przechadzek ten pomnik wzniesiono". 

PODGÓRZE. Na prawym brzegu Wisły, u stóp malowniczych wzgórz Krzemionek - rozciąga się obszar największej dzielnicy Krakowa - Podgórze. W dawnych wiekach istniały tu osady stanowiące własność miasta Kazimierza, w XIV wieku miasto Kraków nabyło część Krzemionek, gdzie dobywano kamień wapienny dla potrzeb budowlanych. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców tych osad było rybołówstwo i rolnictwo. Właściwa historia Podgórza zaczyna się po pierwszym rozbiorze Polski (1772 r.), po wcieleniu do Austrii ziem polskich położonych na prawym brzegu Wisły aż po ujście Sanu. Władze austriackie podjęły decyzję budowy miasta, które miało być pośrednikiem w handlu między Austrią a Polską i w perspektywie doprowadzić Kraków do upadku. Plan budowy przewidywał stworzenie na prawym brzegu Wisły potężnego ośrodka liczącego 200 tysięcy mieszkańców. W 1784 r. osada Podgórze uzyskała prawa miejskie oraz liczne i korzystne dla napływających osadników polskich i kolonistów niemieckich przywileje. Rozpoczął się szybki rozwój urbanistyczny, powstawał drobny przemysł i zakłady rzemieślnicze. Mimo to stosunki ludności miejscowej z zaborcą nie były dobre, zaostrzały je ograniczenia swobód politycznych, napływ zbyt licznych urzędników i wojsk austriackich. W tych warunkach w Podgórzu narodziło się poczucie łączności ze starym Krakowem i patriotyzm, dzięki któremu w żadnej z walk wolnościowych i społecznych nie brakowało obywateli tego nowego miasta. Mieszkańcy Krakowa i Podgórza wspólnie walczyli w kolejnych powstaniach - w 1846 roku w tzw. powstaniu krakowskim, w 1848 r. w czasie Wiosny Ludów. w powstaniu styczniowym w 1863 r. Z powstaniem w 1846 r. łączy się bohaterska śmierć Edwarda Dembowskiego i jego 27 towarzyszy, którzy padli od kul austriackich w Podgórzu. W połowie XIX wieku Austriacy zaczęli otaczać Kraków i Podgórze pierścieniem fortyfikacji. Część tych budowli zachowała się do dziś m.in. na Górze Św. Benedykta w Podgórzu. Prace fortyfikacyjne nie zahamowały rozwoju gospodarczego Podgórza. Przemysł podgórski opierał się głównie na starych tradycjach kamieniarskich, były to więc kamieniołomy i wapienniki, w XIX w. powstała cementownia (Liban i Spółka). Rozwijał się również drobny przemysł i rzemiosło metalowe, przemysł spożywczy, odzieżowy i chemiczny (fabryka „Solvay"). Istotną rolę w rozwoju Podgórza odegrały linie kolejowe przebiegające przez Płaszów i Bonarkę. Z chwilą włączenia Podgórza do Krakowa, co nastąpiło w 1915 r., stało się ono najbardziej uprzemysłowioną i robotniczą dzielnicą Krakowa, zachowując ten charakter aż do ' czasu powstania Nowej Huty. W czasie drugiej wojny światowej na terenie Podgórza .' utworzone zostało przez hitlerowców getto dla ludności żydowskiej oraz obozy pracy przymusowej, w których przebywało około 150 tysięcy więźniów różnych narodowości. Pamięci ofiar wojny poświęcono pomnik wzniesiony w 1984 r. na jednym z miejsc egzekucji (ul. Kamieńskiego). Pomnik projektował W. Cęckiewicz. Po wojnie Podgórze rozszerzyło swoje granice, powstały nowe osiedla mieszkaniowe - Podwawelskie, Na Kozłówce, Prokocim, Bieżanów. Z ważniejszych inwestycji należy wymienić Instytut Pediatryczny Akademii Medycznej, Krakowski Ośrodek TV, Kombinat Sportowy „Korona", wiele nowych zakładów przemysłowych i instytutów naukowych jak Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Vistula", Drukarnia Wydawnicza, Instytut Nowych Konwersji AGH, Instytut Odlewnictwa i inne.

Dawne, drobno przemysłowe i rzemieślnicze Podgórze stało się dzielnicą nowoczesnego przemysłu i budownictwa mieszkaniowego sięgającego śmiało po coraz dalej położone tereny. Nie oznacza to jednak, że przeszłość Podgórza przestała się liczyć lub co gorsze, że znikły pamiątki i zabytki z dawnych dziejów. Przekonamy się, że tak nie jest, zwiedzając najstarszą część Podgórza-miasta i owiane legendami Krzemionki.

KRZEMIONKI. Krzemionki odegrały w historii Podgórza szczególna rolę. Były miejscem osiedlania się człowieka. Najbardziej znanym zabytkiem z czasów przedhistorycznych jest KOPIEC KRAKUSA. Usypany na najwyższym wzniesieniu, zwanym Górą Lasoty, uważany był od niepamiętnych czasów za mogiłę legendarnego założyciela Krakowa, księcia Kraka, podobnie jak kopiec w Mogile (dziś w Nowej Hucie) uchodził za grób córki Kraka, Wandy. Grobu Kraka co prawda, mimo przeprowadzonych w latach 1934-1936 badań naukowych, nie znaleziono, dokonane jednak odkrycia pozwalają na prawdopodobne datowanie kopca na VI-VIII w. n.e. Kopiec usypany jest głównie z piasku, wspiera się na drewnianej konstrukcji wzmocnionej kamieniami i ziemią. Wymiary kopca - wysokość 16 m, średnica dolna 36 m, kubatura ok. 19 tys. m3.Jest on największym polskim kopcem przedhistorycznym. Starodawna nazwa kopca „Rękawka" pochodzi wg tradycji od obyczaju sypania mogił z ziemi noszonej w rękach. „Rękawką" nazywa się również bardzo starą krakowską zabawę ludową, obchodzoną co roku obok kościółka Św. Benedykta.

KOCIOŁ ŚW. BENEDYKTA na Górze Św. Benedykta. Powstanie tego kościoła przypisuje się działalności zakonu Benedyktynów z Tyńca, okres budowy ok. XI-XII wiek. Zbudowany z kamienia, pierwotnie romański, przebudowywany był kilkakrotnie, stąd widoczne elementy gotyckie i barokowe. W świetle niedawnych badań naukowych powstanie kościółka należałoby przesunąć na okres wcześniejszy. Odkryte tutaj ślady romal5skiej rotundy, podobnej do rotundy na Wawelu oraz fragmenty przyległej do rotundy innej budowli - być może rezydencji panującego - świadczą o równoległym istnieniu na terenie Krakowa dwóch ośrodków władzy - suwerennego na Wawelu i podległego mu na Górze Św. Benedykta. Są to jednak dotychczas tylko hipotezy, przydające zresztą tajemniczości temu niezwykłemu kościółkowi.

Na zboczu Góry Św. Benedykta, od strony ulicy Rękawka było dawniej miejsce straceń, zwane NA ZBÓJU, tutaj też został stracony Kostka Napierski, przywódca powstania chłopskiego na Podhalu. Opodal kościółka widoczna budowla to tzw. baszta maksymiliańska - pozostałość po austriackim forcie.

PARK BEDNARSKIEGO - najładniej usytuowany park krakowski, położony w dawnym kamieniołomie. Powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy kierownika szkoły w Podgórzu, Wojciecha Bednarskiego. Obok parku znajduje się stadion Klubu Sportowego KORONA.

RYNEK PODGÓRSKI oraz przyległe do niego ulice to najstarsza część byłego miasta. Z XVIII i XIX wieku zachowało się kilka interesujących kamienic - w Rynku nr 13, 14 oraz przebudowane nr 11, 12. Inne zabytkowe budynki - ul. Limanowskiego 5, 13, 16 - przy ul. Józefińskiej 7, 10. Kościół w Rynku w stylu neogotyckim, wzniesiony na początku XX wieku wg projektu J. Sas-Zubrzyckiego na miejscu pierwotnego z pierwszej połowy XIX wieku. Hełm wieży wzorowany jest na wieży kościoła Mariackiego. Przy ul. Zamojskiego 6 gmach gimnazjum z r. 1892. Ze szkoły tej wyszło wielu znanych i zasłużonych ludzi m.in. poeta Mieczysław Jastrun, aktor Tadeusz Białoszczyński.

KRAKOWSKI OŚRODEK TV, przy ul. Krzemionki powstał głównie z inicjatywy społecznej mieszkańców Krakowa. Przy ośrodku czynna kawiarnia i restauracja „TVardowska". Nazwa ta przypomina legendarnego czarnoksiężnika Twardowskiego, ,który na Krzemionkach miał swoją szkołę, a spotkania z diabłem odbywał w grocie w Zakrzówku. Niedaleko stąd miała też znajdować się słynna karczma „Rzym", gdzie diabeł porwał Twardowskiego.

Nowe budowle Podgórza można bez trudu obejrzeć z okna tramwaju, są one usytuowane głównie wzdłuż linii tramwajowych do Borku Fałęckiego (trasa zakopiańska) i Prokocimia (trasa wielicka).

Dojazd do Podgórza z centrum miasta: do Rynku Podgórskiego - tramwaj nr 6, 8, 10 do Kopca Krakusa - tramwaj nr 3, 6, 9, 13, 24  (linia Prokocim). Linia 23 z Borku Fałęckiego do Prokocimia.

Strona sponsorowana przez:
netaX.pl - www.netax.pl - hosting, strony www
Desu.com.pl - www.desu.com.pl - bielizna damska i męska.